T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ORDU GİRESUN HAVALİMANI

​​​​​​

Yolcu Bilgilendirme


Yolcu Bilgilendirme


İYİ BİR YOLCULUK GEÇİRMENİZ TEMENNİSİYLE
Güvenlikle İlgili Aşağıdaki Hususlara Dikkatinizi Çekmek İstiyoruz:
 • 1- Güvenlik bir zincir olarak kabul edilirse bu zincirin en güçlü halkası havayolunu kullananlardır. Yani sizlersiniz!
 • 2- Bagajınızı kendiniz hazırlamadıysanız veya bagajınız kendi gözetiminiz altında havalimanına gelmedi ise, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 • 3- Kontrol noktalarından geçerken, terminal ve uçak içinde başkalarının şüpheli davranışları dikkatinizi çekerse, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 • 4- Uçak boşaltılırken birilerinin bagaj, cep telefonu, paket gibi şahsi eşyalarını uçakta bıraktığını görürseniz kabin personeline bunu bildiriniz.
 • 5- Check-in esnasında başkaları kilo, vs gibi sebeplerle size bagaj, paket vermek isterse kabul etmeyiniz.
 • 6- Güvenlik personelinin, güvenlikle ilgili yönlendirmelerinin herkesin iyiliği için olduğunu unutmadan onlara yardımcı olunuz.
 • 7- Havalimanlarımıza/Uçaklarımıza yapılacak yasadışı müdahale eylemlerinin ülkemizi her açıdan olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.
 • 8- Havayolu ulaşımının ülkemize kan pompalayan damarları olarak değerlendirilerek, buralara yönelik yasadışı bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenlerin bu sisteme nüfuz etmek, darbe vurmak için çalışacaklarını ve bu amaç için sizlerin iyi niyetinizi kullanmak isteyeceklerini unutmayınız.
 • 9- Havalimanlarındaki dikkatinizi çeken her türlü şüpheli olayı havalimanı içindeki Mülki İdare Amirliği`nce belirli noktalara konmuş ya da çalışanlarca kullanılan dahili telefonları kullanmak suretiyle 5555 dahili telefonlara bildirebilirsiniz.
 • 10- Uçakta ve Steril Alanlarda Bulundurulması Yasaklı Maddeler ile ilgili havayolu şirketlerinden bilgi talep ediniz ya da web sayfasından bilgi temin ediniz.

 

Havalimanı Güvenlik Kontrol Noktasından Hızlı Geçebilmeniz ve Beklemeye Sebep Olmamanız İçin;

 

 • a- Üzerinizde bulunan tüm metalleri (kemer, saat, bozuk para, sigara, çakmak, cep telefonu, vb) palto/pardesü, manto, ceket ile birlikte kontrol noktasında bulunan plastik kaplara koyarak x-raydan geçişini sağlayınız.
 • b- Yanınızda bulunan bagajlarınızı, varsa laptop gibi elektrikli/elektronik aletleri muhafazasından/çantasından çıkarmak suretiyle her ikisini de ayrı ayrı kontrol edilmek üzere x-ray cihazının bandına yerleştiriniz.
 • c- Kontrol Noktasında ilk görevli olan Yönlendirme görevlisinin ikazına mahal vermeden kontrol noktası önünde sıraya geçiniz ve yukarıda belirtilen hususları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için hazır olunuz.
 • d- Bir önceki yolcunun işlemleri bitmeden kırmızı çizgiyi geçmeyiniz.
 • e- Kapı Tipi Metal Arama Dedektöründen sinyal gelmesi durumunda, üzerinizde metal olup olmadığını kontrol ederek tekrar cihaz içinden geçiniz, tekrar sinyal gelmesi durumunda güvenlik görevlilerinin talimatına göre hareket ediniz.
 • f- Altın, para gibi değerli madde taşıyor iseniz bunu güvenlik görevlilerine önceden bildirin, arama kabinlerinde aranmanızı sağlayın.
 • g- X-Ray cihazlarının ışını sadece profesyonel sinema filmlerine zarar vermektedir, bu tür filmi olanların elle kontrol yapılabilmesi için havalimanı kontrol noktalarına şarj çadırı ile gelmesi gerekmektedir.
 • h- Güvenlik cihazlarının sağlık standartlarını karşılanmakta ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından izin verilmekte ve belli sürelerde de denetlemeleri yapılmaktadır.
 • i- Güvenlik Kontrollerinden çeşitli gerekçelerle muafiyet talep etmeyiniz, güvenlik kontrolleri hepimiz içindir.
 • j- Havalimanlarına silah, patlayıcı, silah taklitleri, oyuncaklar, vs.


gibi yasadışı müdahale eylemlerinde kullanılabilecek herhangi bir şeyle girilemez, üzerinde bu tür eşyası olan yolcularımızın bunu kontrol noktalarına bildirmesi gerekmektedir.

 

Güvenlik noktalarında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Havalimanlarımızda uçağa binmeden önce güvenlik kontrollerinden geçmek esastır. Söz konusu kontrollerin uygulandığı güvenlik noktalarında bazı hususlara dikkat ederek daha kolay ve çabuk geçiş sağlanabilir.
 1. Kabin içinde taşınması yasak olan eşyalarınızı güvenlik kontrol noktalarına gelmeden check-in esnasında uçak altına vereceğiniz bagajlarınıza koyunuz.
 2. El çantanızda veya kabin içinde taşıyacağınız bagajlarınızda sıvı kısıtlaması kapsamında değerlendirilebilecek eşyalar bulundurmayınız.
 3. Kapı tipi metal detektörden geçiş sırasında üzerinizdeki ceket, mont, kaban gibi kıyafetleri ve metal aksamlı kemer gibi aksesuarları çıkartıp, cep telefonu, kalem, bozuk para gibi her türlü metal ve elektronik maddeler ile birlikte x-ray cihazına bırakınız.
 4. Yanınızda bulunan bilgisayar, tablet gibi elektronik aletleri çantanızdan çıkararak ayrı ayrı kontrol edilmek üzere x-ray cihazından geçiriniz.
 5. Tüm bebek arabası, puset, oturaklar, yürüteç, mama sandalyeleri ve benzeri eşyalar x-ray cihazlarında kontrol edilmektedir. Çocuğunuzu taşımakta olduğunuz bebek arabası, kanguru veya beşiğinden ayırarak söz konusu eşyayı x-ray cihazına bırakarak metal detektörden geçiniz.
 6. Hava meydanlarına silah, patlayıcı, silah taklitleri, oyuncaklar, vs. gibi eşyalar ile girilemez, üzerinde bu tür eşyası olanların bunu kontrol noktalarına bildirmesi gerekmektedir.
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü