T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ORDU GİRESUN HAVALİMANI

​​​​​​

Engelsiz Havalimanı

Engelli Yolcu Hizmetleri

Ordu-Giresun Havalimanı Müdürlüğü hareketi kısıtlı yolcuların terminale giriş ve çıkışlarında zorluklarla karşılaşmamaları için bir takım kolaylıklar sağlamaktadır. Güvenlik kontrol noktalarında öncelik tanınması, bu yolcuların merdivenleri çıkma sorunu yaşamamaları için asansörler, telefonlar (Yüksekliği engellilere göre ayarlanmıştır.),  otoparkta bu yolcuların özel olarak yararlanabileceği araba park yerleri ve bu yolcuların kullanımına yönelik tuvaletler gösterilebilir.

Terminalin içerisinde yolcuların kullanabileceği 4 adet ankesörlü telefon da bulunmaktadır. Bunlardan 1 tanesinin yüksekliği engelli yolcuların kullanımı düşünülerek ayarlanmıştır. Bu sayede engelli yolcular ankesörlü telefon kullanımlarında herhangi bir problemle karşılaşmamaktadırlar.

Engelli yolcu asansörleri, ana girişlerdeki tekerlekli sandalyeler, engelli tuvaletleri, yüksekliği ayarlanabilir ankesörlü telefon, özel park alanı ve kabartmali hissedilebilir yollar gibi altyapısal kolaylıklar terminalin gidiş, geliş ve kapı bölümlerinde bölgenin niteliğine uygun olarak Hareket Engeli Yaşayan Kişilere yardım sağlamak için bulundurulur.

Uçuş hizmetleri kapsamında yer hizmet kuruluşları, engelli yolculara terminal boyunca eşlik etmektedirler. Yolcunun kendisine ait tekerlekli sandalyesinin olmaması durumunda Yer Hizmet Kuruluşu tarafından kendilerine tekerlekli sandalye sağlanmaktadır.

Havalimanımız 12/07/2019 tarihli Ordu İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu toplantısında alınan ''325'' sayılı karar ile Havalimanımız ''Erişilebilirlik Belgesi'' almıştır.

Erişelebilirlik Belgesi.jpg 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü